نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: کار سخت ، یا لذت زندگی!

1775
  1. بالا | پست 1

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    31215
    تشکـر
    1,960
    تشکر شده 1,915 بار در 982 پست
    میزان امتیاز
    10

کار سخت ، یا لذت زندگی!

سلام.
    متنی که در پایین قرار دادم مقاله ای از آقای محمد پیام بهرام پور( مربی و مدرس مهارتهای سخنرانی و فن بیان) هستش که در جواب سوال یکی از مخاطبینشون درباره چگونگی حفظ تعادل در زندگی مطالب خوبی گفتن.

ان شاءالله که براتون مفید باشه

سوال اینه؛

سلام! یکی از دغدغه‌های ذهنی من اینه که چطور می‌تونم از زندگیم نهایت لذت و شادمانی رو ببرم؟ واقعا لذت‌های بزرگی سراغ دارم. مثل خوندن ادبیات فارسی و شعر و این همه کتاب خوب، سفر رفتن، انجام کارهای خیریه و عام المنفعه و غیره اما نگرانی‌ها اجازه نمیده لذت کافی از زندگیم ببرم دوست دارم فرد بزرگ و مشهور و اثرگذاری بشم، از اون طرف میبینم اگر یه زندگی معمولی داشته باشم ولی از زندگیم واقعا لذت ببرم، وقتی پیر شدم دیگه حسرت نمیخورم چون همیشه از لذت‌های این دنیا استفاده کردم! چطور میشه هم به زندگی خودمون برسیم هم از زندگی لذت ببریم؟ فکر و دغدغه جاموندن از بقیه، اجازه نمیده از زندگیم لذت ببرم!

پاسخ؛

کسی که این سوال را پرسیده، انسانی هوشمند است. چون به دنبال یافتن چرایی زندگی خودش است. وگرنه هرگز این سوال به ذهنش نمی‌رسید.
    بنابراین، در گام اول باید تبریک بگویم که چنین سوالاتی را می‌پرسید و به دنبال یافتن پاسخ برایش هستید.

دوست عزیزی که این سوال را پرسیده، دو مسیر ترسیم کرده:👇

مسیر اول مسیر دشوار موفقیت با چاشنی اذیت شدن، شب نخوابیدن، زحمت فراوان و سختی کشیدن

و مسیر دوم مسیری که در‌ آن یک زندگی معمولی با لذت بردن از چیزهایی که دوستش داریم مثل ادبیات و موسیقی و لذت‌های ساده دیگر.

«ما یا باید در زندگی لذت ببریم یا برنامه ریزی کنیم که در آینده لذت ببریم»

بهتر است کمی این جمله را برایتان باز کنم.
    به نظر اگر کار یا روزمرگی‌هایتان غیر از این دو حالت باشد، غلط است.
    یعنی یا باید همین الان از لذت‌های کوچک زندگی کیف کنم (کنار خانواده بودن، سر کار رفتن، غذا خوردن،‌ تماشای فیلم، خواندن کتاب، آموزش دیدن، فکر کردن و حتی خوابیدن!)

یا فعالیت‌های کنونی من همه در راستای اهدافی باشد که قرار است در آینده مرا به لذت‌هایی بزرگتر و عمیق‌تر برساند.

کدام مسیر را انتخاب کنم؟ فقط کار یا فقط لذت بردن؟
    هر دو مسیری که در انتهای پاراگراف قبلی برایتان ترسیم کردم، خوب هستند.
    نمی‌توانم بگویم کدام بهتر است. هر دو مسیر خوب است. چون باعث می‌شود یا لذت ببریم یا به شوق لذت بردن زندگی کنیم.

در هر دو حالت، از زندگی کسل کننده و بیهوده دوری کرده‌ایم.

اما باید یادمان باشد توأمان قدم برداریم،
    یعنی اگر فقط کار و سختی و زحمت یا فقط لذت بردن از تفریح را انتخاب کنیم،‌هر دو باعث می‌شود وقتی پیر شدیم، حسرت بخوریم!
    در حالت اول حسرت از اینکه چرا لذت‌های زندگی را از خودم دریغ کردم و همیشه فقط کار کردم و در حالت دوم حسرت اینکه چرا سعی نکردم به سمت رویاها و اهدافم بروم و فقط به فکر تفریح و خوشگذرانی بودم!

پس بهترین تصمیم، ایجاد تعادل و بالانس در زندگی و کار
    بالانس کردن زندگی یعنی بتوانید در عین کار کردن و رفتن به سمت هدف‌های بزرگ، از مسیری که طی می‌کنید هم لذت ببرید.

یک کوهنورد را در نظر بگیرید.

اگر فقط هدفش رسیدن به قله باشد و به هر دلیل مثل طوفان یا خستگی نتواند به هدفش برسد، حالش بد است. اما اگر از لحظه لحظه سفرش لذت ببرد، حتی اگر به قله هم نرسد حالش خوب است.

توصیه من این است که اهداف بزرگتان را به اهداف کوچکتر تبدیل کنید، بعد این‌ اهداف را در قالب پروژه، هرکدام را به سرانجام برسانید.
    بعد از پایان هر قسمت از اهداف، حالتان خوب می‌شود. چون می‌بینید که قدمی به سمت هدفتان نزدیک‌تر شده‌اید و هم در کنارش وقت کافی برای لذت بردن از زندگی داشته‌اید.

یادتان باشد، کسانی در سنین پیری حسرت می‌خورند که نتوانسته‌اند بالانسی در زندگی ایجاد کنند.

راز تعادل در زندگی همین است! حتی بوده‌اند افراد خیلی موفقی که زندگی‌شان فقط کار بوده و در موقع پیری، حسرت خورده‌اند که چرا این همه کار کرده و از زندگی‌شان لذت نبرده‌اند...!
    حسرت‌هایی که در پیری به سراغمان می‌آید...!

بد نیست در انتهای این مقاله، از 5 حسرت بزرگی که در پیری میخوریم اشاره کنم.
    این حسرت‌ها را پرستاری در یکی از بیمارستان‌های استرالیا که ویژه نگهداری از بیماران در شرف مرگ بوده، جمع آوری کرده است.

او گفته متداول‌ترین مورد پشیمانی افراد این بوده که «ای کاش آن‌قدر سخت و طولانی کار نکرده بودم.»

چهار پشیمانی احتمالی دیگر هم عبارتند از:👇

🔺 ای کاش شهامت داشتم زندگی خود را به شکلی سپری کنم که حقیقتا دوست داشتم؛ و نه به شیوه‌ای که دیگران از من انتظار داشتند.

🔺 ای کاش شهامت بیان احساسات خودم را داشتم..

🔺 ای کاش تماسم را با دوستان حفظ کرده بودم...

🔺 ای کاش به خودم اجازه می‌دادم که شاد‌تر باشم

2. 5 کاربران زیر از رامونا بابت این پست مفید تشکر کرده اند

3. بالا | پست 2

عنوان کاربر
    مشاورکو یار
    شماره عضویت
    42184
    تشکـر
    380
    تشکر شده 17,518 بار در 3,264 پست
    میزان امتیاز
    19

پاسخ : کار سخت ، یا لذت زندگی!

خیلی عالی بود ، ممنون

4. کاربران زیر از Saltanat بابت این پست مفید تشکر کرده اند

5. بالا | پست 3

عنوان کاربر
    کاربر انجمن
    شماره عضویت
    46213
    تشکـر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 پست
    میزان امتیاز
    0

پاسخ : کار سخت ، یا لذت زندگی!

لذت زندگی

6. بالا | پست 4

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    40604
    تشکـر
    214
    تشکر شده 139 بار در 101 پست
    میزان امتیاز
    5

Wink پاسخ : کار سخت ، یا لذت زندگی!

کار سخت و لذت زندگی در کنار هم

7. کاربران زیر از MohsenPSY بابت این پست مفید تشکر کرده اند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

لیست کاربران دعوت شده به این موضوع

کلمات کلیدی این موضوع

© تمامی حقوق برای مشاورکو محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد